alt

Doktorunuza Sorun


Vajinoplasti Nedir?

Günümüzde estetik operasyonlara başvuran kişilerin sayısının artmasıyla genital estetik işlemlere olan ilgi ve başvuru da giderek artmaktadır. Vajinoplasti, vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinir ve genital bölge estetik işlemleri arasında sıklıkla başvurulan uygulamadır. Doğum, kilo alıp verme, çeşitli cerrahi müdahaleler, yaşlanma süreci gibi nedenlerle vajina lastik yapısını kaybeder ve deformasyonlar meydana gelir. bu deformasyonlar içerisinde sıklıkla görülen vajina genişlemesi durumunu düzeltmek için vajina daraltma ‘vajinoplasti’ operasyonlarına başvurulur.

Vajina Genişlemesinin Nedenleri Nelerdir?

Normal doğum sırasında bebeğin vajina kanalına baskısı, vajinal kanal girişinde bulunan pelvik taban kaslarında kalıcı deformasyona, elastikiyet kaybına ve vajina kanalının kalıcı genişlemesine en sık neden olan etkendir. Normal doğum sonrası vajina genişlemesi dışında küretajlar, cinsel ilişki, ilerleyen yaş, aşırı kilo alıp verme ve bağ dokusu rahatsızlıkları gibi nedenler de vajina genişlemesine neden olan diğer etkenler arasındadır.

Vajina Genişlemesinin Belirtileri Nelerdir?

Vajina genişlemesi sonrası cinsel ilişki sırasında vajinal boşlukta hava oluşmasına bağlı istenmeyen sesler duyulmasına neden olmaktadır. Bu sesler nedeniyle cinsel ilişki esnasında partnerlerin konsantrasyon bozukluğu ve cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma meydana gelmektedir. Vajina genişliğinin kadın kaynaklı bir parametre olması nedeniyle de kadınlarda öz güven eksikliği ve cinsel isteksizlik meydana getirebilmektedir. Ayrıca vajinanın penisi tam olarak saramaması diğer bir cinsel isteksizlik nedenidir. Cinsel hayatın azalması da çiftler arasındaki ilişkinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Özellikle doğum öncesi cinsel ilişki sırasında problem yaşamayan ancak doğum sonrası vajina genişlemesine bağlı çeşitli sorunlar yaşayan, doğum yapmamış ancak cinsel hayatı esnasında vajina genişlemesine bağlı ilişki sırasında ses gelme, cinsel hazzın azalması gibi problemleri olduğunu söyleyen tüm kadınlara, muayene sonrası uygun görüldüğü takdirde vajina daraltma ameliyatı ‘vajinoplasti’ yapılabilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti yani vajina daraltma operasyonu işlevi azalan ya da kaybolan bir organın işlevini kazandırma, mevcut problemi giderme ameliyatıdır ve vajinoplasti yapan doktorlar tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Vajinoplasti ortalama 2 saat sürer. Ameliyat esnasında vajina giriş kısmı daraltılır, karın germe ameliyatında olduğu gibi pelvik taban kasları onarılıp eski haline getirilir. Sadece giriş kısmı değil vajina daraltma işlemi vajinal kanalda bulunan dokulara da yapılmalıdır. Vajinanın arka duvarından gevşeklik yarattığı düşünülen alan çıkartılır ve vajina tamamen eski formuna kavuşturulur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

alt Vajinoplasti ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyendir. Vajinal bölgede kötü kokulu akıntı durumunda olası enfeksiyon dışlanmalı ve ameliyat zamanı yeniden değerlendirilmelidir. Vajina yoğun kanlanan bir organ olduğu için ameliyat esnasında kanama olma ihtimali vardır. Bu nedenle ameliyat genel anestezi altında, kanama ihtimalini olabildiğince azaltabilecek düşük tansiyon değerleri ve ile gerçekleştirilmelidir. Vajinoplasti öncesi kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, kumadin, plavix, heparin vb.) en az 1 hafta önce bırakılmalıdır. Tansiyon, diyabet, hipertiroidi gibi kronik hastalığa sahip olanların vajina daraltma öncesi değerleri normal sınırlara getirilmeli, bu amaçla uygun uzmanlık dalına sahip doktorlar ile görüşülmelidir. Kanama ihtimalini arttıran bitkisel çaylar ve yiyecekler de en az 1 hafta önce bırakılmalıdır. Adet döneminde vajinoplasti ameliyatı yapılması olası enfeksiyon riski nedeniyle uygun olmayacağı için ameliyat başka bir tarihe ertelenmelidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için hasta ameliyatın yapıldığı gece hastanede gözlem altında tutulur ve ertesi sabah doktor kontrolü sonrası taburcu edilir. Vajina daraltma sonrası kanam özellikle ilk 2 gün boyunca sızıntı şeklinde olabilir. Vajinoplasti sonrası ciddi kanama genellikle görülmemektedir. Vajina daraltma sonrası ağrı şikayeti yine ilk 3 gün hastalar tarafından tariflense de genellikle ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Vajinoplasti operasyonu tamamlandıktan sonra doktorunuz tarafından vajina içerisine dikiş yüzeylerine yapışmayan özel bir tampon yerleştirilir. Bu tampon sayesinde hem kanama, hem de ağrı şikayetiniz daha az olacaktır. Ayrıca yara yerine yapışmayan özel bir malzeme kullanıldığı için çıkartılırken de ağrı hissedilmez. Vajina daraltma sonrası iyileşme süreci herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa oldukça hızlıdır ve hastalar gündelik hayatlarına ilk haftadan itibaren dönebilirler. Vajinoplasti sonrası genital bölge temizliği konusunda hassas olunmalı, dikiş yerlerinin kurumaması için temizlik sonrası antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Vajina daraltma sonrası dikişler mukoza yüzeyinde olduğu için genellikle rahatsızlık vermezler ve eriyen dikiş materyallerinin kullanılması nedeniyle kendiliğinden erimektedirler. Vajina daraltma sonrası en önemli noktalardan birisi de cinsel ilişki için 6 hafta beklenilmesidir. Operasyon yapılacak kişi bu konuda uyarılmalı ve iyileşme olmadan meydana gelebilecek travma nedeniyle yara yerlerinde açılma meydana gelebileceği anlatılmalıdır. Vajina daraltma sonrası akıntı şikayeti olabilmektedir ancak akıntı kötü kokulu, koyu renkli olduğunda mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda medikal tedavi başlanması gerekebilmektedir. Vajinoplasti sonrası gebelik halinde normal doğum tıbben gerçekleşebilir ancak kişinin tekrardan aynı olumsuzlukları yaşama ihtimalinden dolayı önerilmemektedir.

Vajina Daraltma Kremleri, İp Askı Yöntemleri İşe Yarar Mı?

Vajina genişlemesi sadece ciltte ya da mukoza yüzeyinde değil, pelvik taban kaslarında açılma, mukozada ve vajinal kanalda genişlemeyle birlikte meydana gelmektedir. Bu nedenle vajina daraltma için kullanılan ip askı yöntemleri, krem vs. uygulamalar alttaki nedeni iyileştiremeyeceği için vajina daraltma için kalıcı çözüm sağlamaz.

Vajina Daraltma Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Genital estetik ameliyatlarını gerçekleştiren kişinin, görünümü düzeltirken fonksiyonu koruma ve iyileştirme, kişinin özgüvenini sağlama, estetik beklentiyi anlayıp ona göre işlem gerçekleştirme, sanatsal bakış açısıyla müdahale yaklaşımı ve tüm bunları gerçekleştirme becerisi yanında ileri düzeyde doku transferi teknikleri bilgisine sahip olması beklenir. Bu nedenle genital estetik işlemleri arasında bulunan vajina daraltma operasyonları plastik cerrahlar tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Vajinoplasti fiyatları, ameliyatın yapıldığı hastaneye, vajinoplasti yapan doktora, vajina daraltma ameliyatı ile birlikte labioplasti, yağ enjeksiyonu vs. uygulama olup olmayacağına göre değişiklik göstermektedir. Vajina daraltma ameliyat fiyatı şehirden şehre de farklılık gösterebilmektedir. Örneğin vajinoplasti ameliyatı İstanbul fiyatları ile vajina daraltma ameliyatı İzmir fiyatı da değişiklik gösterebilmektedir. Vajinoplasti İzmir fiyatları için bilgi ve randevu talebiyle 05320517433 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Yorum Gönderebilirsiniz

TıklayınTıklayınTıklayın

Bizimle
İletişime
Geçebilirsiniz

Yandaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım Gönder