alt

Doktorunuza Sorun


Labioplasti Nedir?

‘Labium’ kadın genital bölgesinde dudak şeklinde olan yapılara verilen isimdir ve dudak anlamına gelmektedir. Genital bölgede labium minus ve labium majus olmak üzere dış genital görüntüyü oluşturan iki adet dudak şeklinde oluşum bulunmaktadır. Ergenlikle birlikte hormon seviyesindeki artış cinsel organların şekillenmesini ve vajina dudaklarının şeklinin değişmesini sağlar. Bazı kişilerde ise bu şekillenme esnasında asimetrik görüntüler, olması gerekenden daha büyük vajina dudakları meydana gelebilmektedir. Bu organların düzeltilmesi, güzelleştirilmesi veya onarılması işlemlerine labioplasti denilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

alt Labioplasti ameliyatı denildiğinde genellikle iç (küçük) dudakların bulunduğu bölgeye yapılan küçültme işlemleri anlaşılmaktadır. Labium minus büyüklüğü veya asimetrisi olan kişiler görüntü olarak sarkık, fil kulağına benzeyen vajina dudağı şeklinden şikayetçi olurlar. Vajina dudak küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu işlemi talep eden hastalar, Jean, tayt gibi dar kıyafetleri giydiğinde sıkışma otururken rahatsız olma, bikini giyememe, cinsel ilişki sırasında görünüm nedeniyle partnerinden rahatsız olma gibi şikayetlerle tarafımıza başvurmaktadırlar. Bu şikayetlere sahip kişilere labioplasti, vajina iç dudak estetiği yapılmaktadır. Vajina iç dudak estetiği genellikle küçültme işlemleri yapılarak sağlanmaktadır. Doğum, kilo kaybı, yapısal nedenlerle vajina dış dudak hacminde azalma, renginde koyulaşma cinsel ilişki sırasında tatminsizlik gibi şikayetlerde ise genellikle vajina dış dudak hacmini arttırma ve cilt kalitesini iyileştirmeye yönelik işlemler yapılmaktadır. Vajina dış dudak estetiği ise genellikle yağ enjeksiyonu ve hyalüronik asit vb. dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile vajina dış dudak (labium majus) hacmini arttırmaya yöneliktir. Labioplasti işlemlerini, vajina dudaklarıyla görünüm ve fonksiyonel açıdan mutlu olmayan, evli ya da bekar, doğum yapmış ya da henüz doğum yapmamış, 18 yaşını doldurmuş bütün kadınlar yaptırabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina iç dudak estetiği (labioplasti) ameliyatı hastanın isteği ve yapılacak işleme göre lokal anestezi ve ya genel anestezi altında yapılır. Labioplasti öncesi hastanın vajina dudaklarının küçültüleceği alan işaretlenir ve küçültme miktarı planlanır. Sonrasında vajina dudak estetiği yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Sonrasında mevcut fazlalıklar çıkartılır ve asimetri giderilir. Labioplasti ameliyat tekniği hastaya göre değişmekle birlikte ameliyat sonrasında konforlu olmasını sağlayacak, görüntü problemi giderilirken cinsel fonksiyon bozukluğu yaratmayacak şekilde olmalıdır. Labium majus yani vajina dış dudak estetiği için vücudun uygun olan bölgelerinden (tercihen uyluk iç kısmı) liposakşın yöntemiyle yağ dokusu elde edilir. Elde edilen yağlar transfer edilmek üzere hazırlanır ve vajina dış dudaklarına enjekte edilir. Yağ transferi sayesinde vajina dış dudaklarının boyutunda iyileşme, yağ dokusu içinde bulunan kök hücreler sayesinde cilt kalitesinde artış ve cinsel fonksiyonlarda düzelme elde edilmektedir. Vajina iç dudak sarkmasının giderilmesi ve vajina dış dudakların hacimlendirilmesiyle görünüm ve fonksiyon açısından tam bir iyilik hali sağlanmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina dudak küçültme ameliyatı ortalama 30 dakikada tamamlanmaktadır. Aynı seansta vajina dış dudak düzeltilmesi de planlanıyorsa yağ transferiyle birlikte ortalama 1 saatte ameliyat tamamlanmış olur. Eğer labioplasti ile birlikte vajina daraltma vb. işlemler de yapılacaksa operasyon süresi değişecektir.

Labioplasti Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajina dudak estetiği öncesi hastaların banyo yapması ve genital bölge temizliğini sağlamaları istenmektedir. Lokal anestezi altında yapılacak işlem öncesinde hasta çok ağır olmamak şartıyla beslenebilir. Labioplasti genel anestezi altında yapılacaksa hastanın en az 8 saat aç kalması istenir. Ameliyat öncesinde kanama problemine yol açacak ilaç kullanımı hikayesi mevcutsa (aspirin, kumadin, heparin, plavix vs.) bu ilaçların en az 1 hafta önce bırakılması gerekmektedir. Labioplasti öncesi bitkisel çay kullanımı da kanamaya eğilimi arttıracağı için en az 1 hafta önce bırakılmalıdır. Labioplasti ameliyatı regl olma zamanınıza denk geliyor ise enfeksiyon açısından işlemin regl sonrasına ertelenmesi daha uygun olacaktır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

alt Vajina dudak küçültme ameliyatı ya da vajina dudaklarının sarkıklığının düzeltilmesi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Labioplasti sonrası kanama dikiş kenarlarından sızıntı şeklinde olabilmektedir. Kanamanın genital bölgeyi kirletmemesi ve enfeksiyona yatkınlığı arttırmaması için labioplasti sonrası temizlik sık yapılmalıdır. Özellikle ameliyat sonrası ilk 3 gün sık ped değişimi, serum fizyolojik ile temizlik ve antibiyotikli krem ile dikiş yerlerinin nemlendirilmesi önerilmektedir. Labioplasti sonrası duş ameliyatın ertesi günü alınabilir ancak duş sonrası titiz bir kurulama ve antibiyotikli krem kullanımı ile vajina dudaklarındaki dikiş alanının kurumasının önlenmesi gerekmektedir. Labioplasti sonrası ağrı eğer dikiş yerleri iyi nemlendirilir ve kuruma olmazsa çok nadir görülür. İlk 3 günde olabilecek labioplasti sonrası ağrı şikayeti için doktorunuz size ağrı kesici tedavi düzenleyecektir. Labioplasti sonrası kaşıntı şikayeti de ameliyat sonrası 3-7 gün arasında görülebilmektedir ancak kendiliğinden müdahale gerektirmeden düzelecektir. Labioplasti sonrası dikiş alımı kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için gerekmemektedir. Ameliyat öncesinde doktorunuza ne tür dikiş kullanacağını sorabilirsiniz. Labioplasti sonrası denize 4 hafta tamamlandıktan sonra girebilirsiniz ancak havuz kullanımı en az 6 hafta yasaktır. Labioplasti sonrası enfeksiyon belirtilen önerilere uyulduğu taktirde genellikle görülmemektedir ancak kötü kokulu akıntı, ateş hassasiyet gibi enfeksiyon bulgularında doktorunuza muayene olmanız önerilmektedir. Labioplasti sonrası lazer epilasyon için 4 hafta beklemek gerekir, sonrasında rahatlıkla genital bölge lazer epilasyonu yaptırılabilir.

Labioplasti Sonrası Cinsellik Nasıl Etkilenir?

Labioplasti ameliyatı uygun tekniklerle yapıldığında, cinsel bölgedeki bozukluğun giderilmiş olmasının verdiği özgüven ve rahatlık hissiyle cinsel hazda mutlak artış gözlenmektedir. Kadınlar kendini daha rahat hisseder ve bu durum cinsel hayatlarına da yansımaktadır. Ayrıca vajina dış dudaklarına yapılan yağ enjeksiyonları sonrası hacim ve yağ dokusu içindeki kök hücrelerin yaratmış olduğu dokudaki iyileşme ile cinsel fonksiyonlarda düzelme olmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Vajina dudak estetiği operasyonları mevcut bozukluğu düzeltecek ancak cinsel fonksiyon bozukluğu yaratmayacak düzeyde yapılmalıdır. Klitoris üzerindeki deri fazlalığına hassasiyeti bozacağı ve aşırı duyarlılık yaratabileceği için çok gerekli olmadıkça müdahale edilmemelidir. Labioplasti ile vajina dudakları çok fazla küçültülmemelidir. Aşırı küçültme hatta vajina dudak amputasyonu sıklıkla karşılaşılan ve düzeltilmesi zor durumlardır. Bu nedenle teknik olarak kolay gibi görülen bu ameliyatın, usta ellerde yapılmadığında hayatınızı olumsuz etkileyebileceğini unutmayınız.

Labioplasti Ameliyatı Yapan Doktorlar Hangi Alanda Uzman Olmalıdır?

Vajina dudak estetiği, genital bölge estetiği, vajina daraltması ya da genişletilmesi işlemleri, doku transferleri plastik cerrahi alanına giren, estetik bakış açısı, ileri flep cerrahisi bilgi ve tecrübesine hakimiyet zorunluluğu olan, tüm bunların yanında sanatsal bakış açısı gerektiren uygulamalardır. Bu nedenle genital bölgenin estetik cerrahi alanına giren işlemleri plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Vajina dudak estetiği fiyatları yapılan işleme, kullanılan anestezi yöntemine ve labioplasti yapan doktora göre değişmektedir. İzmir’de labioplasti fiyatları ameliyatı yapan doktorlar arasında da bilgi ve tecrübe durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Şehir dışından labioplasti ameliyatı olmak için İzmir’e gelen hastalar ameliyat durumlarına göre hastanede bir gece konaklatılmaktadır. Bu da ameliyat labioplasti İzmir fiyatlarını etkileyebilmektedir. Labioplasti İzmir fiyatları için ayrıntılı bilgi ve görüşme için 05320517433 numaralı telefonu arayabilirsiniz.


Yorum Gönderebilirsiniz

TıklayınTıklayınTıklayın

Bizimle
İletişime
Geçebilirsiniz

Yandaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım Gönder