alt

Doktorunuza Sorun


Dolgu Uygulamaları

Günümüzde kadın ve erkekler daha güzel görünmek, yaşlanma sürecini sağlıklı ve kontrollü bir yaş alma sürecine çevirmek ve zamanın etkilerini azaltmak amacıyla sıklıkla estetik işlemlere başvurmaktadırlar. Estetik amaçlı yapılan işlemler arasında vücuda yapılan dolgu uygulamaları sıklıkla başvurulan, ameliyatsız estetik işlemlerdir. Ameliyatsız olması, günlük hayata hızlı bir dönüş sağlaması ve dolgu etkisinin hemen fark edilmesi nedeniyle yıllar içinde popüler hale gelmiş ve sıklıkla tercih edilen uygulamalar olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2010 yılında 1.8 milyon uygulama gerçekleştirilmiş ve bu sayı 2018 yılında 4.2 milyona ulaşmıştır.

Dolgu Maddesi Nedir?

alt Dolgu botokstan farklı olarak hacim eksikliği olan bölgelerde eksilen hacmi yerine koymak, var olan hacmi arttırmak ya da asimetrileri ve kontür düzensizliklerini gidermek için kullanılan maddelerdir. Günümüzde estetik görünümü iyileştirmek amacıyla; derin kırışıklıkların görünümünü azaltmak, yüzdeki sarkmaları toparlamak, yara izi gibi estetik olmayan görünümleri gidermek ya da azaltmak, dudak hacimlendirme, dudak şeklini belirginleştirme, dudak şeklini değiştirme, dudak şeklini düzeltme, yanak büyütme, yanak şekillendirme, yanakları belirginleştirme, elmacık kemiği dolgunlaştırma, alın büyütme, alın şekli düzeltme, ideal alın şekli oluşturma, şakak bölgesi hacmini doldurma, şakak dolgusu, çene belirginleştirme, çene şekli değiştirme, v şeklinde çene oluşturma, jawline çene estetiği, çene ucu estetiği, çene ucu uzatma, göz altı hacimlendirme, göz altı morluklarını tedavi etme, burun sırtı doldurma, burun sırtı düzeltme, burun sırtı eğriliği giderme, burun ucu kaldırma, burun ucu şekillendirme, ameliyatsız burun estetiği, el dolgusu, kalça büyütme, göğüs büyütme, çarpık bacak estetiği alanında dolgu maddeleri uygulamalarına sıklıkla başvurulmaktadır.

Dolgu Maddesinin İçinde Ne Vardır?

Günümüze gelene kadar bir çok madde dolgu içeriği olarak kullanılmıştır. Ancak özellikle kalıcı olan sentetik dolgu maddeleri yan etkileri ve alerjik reaksiyon gelişme riskleri nedeniyle tamamen terkedilmiştir. Günümüzde en sık tercih edilen ve en güvenilir dolgu maddeleri hyalüronik asit içerikli dolgu maddeleridir. Hyaluronic acid vücutta en çok eklem sıvısı, göz içi sıvı ve cilt bağ dokusunda doğal olarak bulunan bir maddedir. Hyalüronik asit su tutucu özelliği sayesinde bağ dokusuna destek olarak cilt hidrasyonunu ve buna bağlı olarak daha genç bir cilt yapısına sahip olunmasını sağlamaktadır. Hyalüronik asit dolgusu vücutta doğal olarak bulunan bir ürün olması nedeniyle, yabancı bir cisim olarak algılanmaz ve bu nedenle alerjik reaksiyon gelişme ihtimali az, güvenilir bir üründür. Ayrıca uygulandıkları bölgede sadece hacim eksikliğini gidermekle kalmaz, su tutucu özelliği sayesinde cilt nemlenmesine ve kollajen üretiminin tetiklenmesine de yardımcı olur. Bu da tekrarlanan seanslarla cilt gençleşmesine kalıcı katkı sağlayabilmektedir.

Dolgu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dolgu uygulamaları kişinin yüz görünümünü gençleştirme, cilt kalitesini arttırma ve asimetrileri gidermek amacıyla yapılmaktadır. Etkileri geçici olsa da yapılacak işlem sonrasında doğal olmayan görünümler ve ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle dolgu uygulanırken yapılacak dolgu miktarına dikkat edilmeli, abartılı uygulamalardan kaçınılmalıdır. Estetik uygulamalarda kişiye özel planlama yapılarak doğal olmayan görünüm sağlamak ve yapay olmadan güzel bir görünüm sağlamak mümkündür. Ayrıca dolgu uygulamaları yapılırken sterilizasyon şartlarına özel olarak önem verilmeli ve yetkili sağlık kuruluşlarında dolgu işlemlerinin bu alanda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Estetik Dolgu Nerelere Yapılır?

Dolgu uygulamaları en çok yüz estetiğini sağlama ve iyileştirme amacıyla kullanılır. Yüz haricinde en sık el dolgusu yapılmaktadır. Kalça büyütme, göğüs büyütme ve çarpık bacak gibi estetik uygulamalarda genellikle kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ dolgusu kullanılmaktadır.


Yorum Gönderebilirsiniz

TıklayınTıklayınTıklayın

Bizimle
İletişime
Geçebilirsiniz

Yandaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım Gönder